»Brezmejne nežnosti« je geslo sezone 2024-2025 Slovenskega stalnega gledališča. V znamenju pozornosti do sočloveka bo program razprl široko paleto človeških odnosov v šestih novih uprizoritvah, ki bodo v Trstu in v Gorici segale od največjih klasikov 18. in 20. stoletja do sodobnih, mednarodnih del in krstnih izvedb. Kot vsako leto pa bodo gostujoče predstave izjemna izložba slovenske gledališke scene z dramskimi predstavami, ki bodo v veliki večini primerov prvič predstavljene v Italiji. Ob šolskih abonmajih za vse stopnje bo gledališče tudi letos poskrbelo za program sobotnih popoldnevov Družinskega abonmaja. Izvenabonmajske predstave in poletna doživetja pa bodo spremljali gledalce tudi v naslednjih mesecih, ko bo čas za predvpis abonmajev s posebnim popustom.
Svet, ki leti nad morjem z jato belih galebov je podoba, s katero je oblikovalec Andrej Pisani tolmačil letošnjo vodilno temo sezone Slovenskega stalnega gledališča. Pozornost do aktualnih, globalnih vprašanj, predvsem v iskanju izgubljene človečnosti, hkrati sposobnost letenja nad vsem, na krilih umetnosti in sanj, sta smernici novega programa, ki bo skupaj obsegal dvanajst abonmajskih predstav v osnovnem in izbirnih sklopih.
»Po brezmejnosti, ki si jo v popolnosti najbrž lahko privoščijo samo ptice, s katerimi si je človek vedno želel deliti nebo, je hrepenenje vedno močno med tistimi, ki smo se rodili ob meji in jo doživljali« – je napisal direktor SSG Danijel Malalan, ki si je zamislil novo sezono v znamenju preseganja novih meja in potrebe po večji nežnosti v medsebojnih odnosih ter v načinih komuniciranja.
UPRIZORITVE IN KOPRODUKCIJE SSG
Novo sezono bo odprla koprodukcija s Prešernovim gledališčem iz Kranja v režiji Igorja Pisona, uprizoritev znamenitega dela Georga Büchnerja Woyzeck, v katerem liki, zbrani okrog novodobnega anti-Hamleta, nihajo med groteskno masko in ciničnim zavedanjem, da v družbi ni mogoče ničesar spremeniti. Sledila bo večjezična koprodukcija treh gledališč obalnega območja (SSG, Dramma Italiano – Italijanska drama z Reke in Gledališče Koper,): to bo krstna izvedba glasbene predstave za vse generacije Naša familija, s tekstovno predlogo Saše Eržen in v režiji Marjana Nečaka. Delo problematizira življenje najstnikov brez staršev in njihovo usodo v rokah socialnih zavodov, s tem pa podčrtuje pomen trdoživosti in upanja.
Nadalje bo na vrsti delo priznanega hrvaškega dramatika, scenarista in romanopisca Tomislava Zajca v režiji Primoža Ekarta s pomenljivim naslovom Svinje. Gre za triler, ki se dogaja na kmetiji in je morbidno prežet s črnim humorjem.
Po premieri v italijanščini, v domeni koprodukcijskega partnerja, gledališča La Contrada, in goriški premieri v slovenščini prihaja na tržaški oder monolog Tako bližji. Avtor in režiser Luca Quaia raziskuje strahove do vsega, česar ne poznamo in nočemo spoznati, ker mislimo, da smo boljši od drugih.
Sledila bo še ena koprodukcija, tokrat z Mestnim gledališčem Ptuj: uprizoritev Življenje v gledališču. V tem tekstu ameriškega dramatika Davida Mameta se soočita dve generaciji igralcev: veteran odra na eni strani ter mlad, obetaven igralec na drugi. Za režijo je poskrbel Peter Srpčič.
Sezono bo sklenila znamenita Linhartova Županova Micka v režiji Vita Tauferja, prva komedija v slovenskem jeziku (in prvo slovensko dramsko besedilo sploh), tokrat umeščena nekam med morje in Kras.
GOSTUJOČE PREDSTAVE
Ob osnovnem abonmaju bodo brezmejne nežnosti zaživele še v dveh izbirnih sklopih, ki ju sestavljajo žanrsko raznolike gostujoče predstave. SSG.
Večerni sklop se bo pričel v prazničnem času z izjemnim koncertom mednarodnih božičnih klasikov, na katerem bodo nastopili Matjaž Kumelj, Alenka Godec in Nuša Derenda ob spremljavi dvanajstčlanskega orkestra in tria Ladybugz. Koncert slovenskih zvezdnikov bo potekal v sodelovanju z Glasbeno matico.
Sledilo bo gostovanje nove uprizoritve SNG Maribor po kultnem scenariju Petra Shafferja Amadeus, ki je postal tudi osnova za istoimenski film Miloša Formana. Režijo podpisuje Aleksandar Popovski. Sklop bo sklenil Molièrov Skopuh ljubljanske Drame, ki ga je režiral Slobodan Unkovski.
Popoldanski sklop, ki predvideva tudi možnost brezplačnega avtobusnega prevoza z Opčin, iz Sesljana in Milj, bo novembra odprlo pričakovano gostovanje najboljše predstave na letošnjih Dnevih komedije in sicer Paradiž (SLG Celje) italijanskega avtorja in režiserja Mattea Spiazzija, ki z grenkim humorjem prikazuje življenje skupnosti oskrbovancec na domu za starejše. O dialogu med etničnimi skupinami po poteh nekdanjih mornarjev pa govori plesna predstava koreografa Myule Sunganija Sabir-Mediteransko popotovanje, ki bo gostovala v sodelovanju z ERT – Artisti Associati. Prav gotovo bo vzbudilo veliko zanimanja tudi gostovanje koprodukcije SNG Nova Gorica, Drama SNG Maribor, Cankarjev dom Ljubljana in Zavod Škrateljc Pod svobodnim soncem, po romanu Frana Saleškega Finžgarja. Avtor priredbe Goran Vojnović postavlja na novo vprašanje v zvezi z nekdanjim spopadom med otomanskim cesarstvom in bojevitimi barbari: kdo so danes barbari in kje je danes Bizanc?
DRUŽINSKI ABONMA
Štiri gostujoče predstave bodo sestavljale Družinski abonma SSG, ki se bo začel s »čarobno« koprodukcijo Slovenskega komornega glasbenega gledališča in Cankarjevega doma Kresna noč, ki jo režira Yulia Roschina. Lutkovno gledališče Ljubljana pa ponuja Polno luno režiserja in koreografa Sebastjana Stariča, glasbeno predstavo o igrivih nočnih iluzij, ki se zgodijo »speči« družini pod taktirko nagajive Lune. Občinski pihalni orkester G.Verdi in dirigent Matteo Firmi bodo s pevskimi solisti pričarali revijo uspešnic iz Disneyevih filmov Disney emotions, SNG Maribor pa bo gostoval s klasično pravljico Janko in Metka v režiji Roberta Waltla.
IZVEN ABONMAJA
Izven abonmajskega sklopa bo Slovensko stalno gledališče letos koproducent -skupaj s tržaškim gledališčem La Contrada- nove uprizoritve za mlajše gledalce Televizigra. Režiserka Samanta Kobal je v interaktivni predstavi priredila v obliki pripovedi, iger in klovnijad zgodbe italijanskega pisatelja in pedagoga Giannija Rodarija.
Izven abonmaja bo tudi odraslim gledalcem na voljo noviteta in sicer avtorski projekt Sabrine Morena, Martina Lissiacha, Eve Mauri in Franka Korošca z naslovom Chevap.chef. Multimedijska monodrama, ki skozi kulinariko govori o sobivanju različnih narodov, bo premierno predstavljena 29. in 30. junija na odru poletnega festivala Let’s Play na vrtu Muzeja Sartorio.
POLETNI DOGODKI
Poletje Slovenskega stalnega gledališča bo zelo pestro: poleg omenjene premiere bo avtorski projekt Patrizie Jurinčič Kaplja soli gostoval v dvojni jezikovni različici v sklopu devinske pobude Note v Portiču, Primorskega poletnega festivala, tržaškega poletnega programa Trieste Estate in v ljubljanski galeriji Škuc.
V sredo, 3. julija pa bo v Veliki dvorani na sporedu enkratno gostovanje predstave Konec sveta v treh dejanjih, ki je koprodukcija SNG Maribor, Festivala Borštnikovo srečanje, Zagrebškega gledališča mladih, Beograjskega dramskega gledališča na temo nasilja nad ženskami.
Avgusta bo gledališče srečalo najmlajše kar na plaži, v okviru sodelovanja z NŠK in niza bralnih srečanj Pravljice pod senčnikom.
NOVO SODELOVANJE ZA PROMOCIJO SEZONE
Ob predstavitvi nove sezone 2024/2025 v Poštni palači v Trstu je Slovensko stalno gledališče uvedlo sodelovanje s podjetjem Poste Italiane za promocijo nove gledališke sezone v okviru marketinške ponudbe PT Geo.