Ivan Cankar

LEPA VIDA

Premiera: 18. december 2015

Ivan Cankar

LEPA VIDA

Koproducent: SNG Nova Gorica, Prešernovo gledališče Kranj

Režiser

Miha Nemec

Dramaturg
Nejc Valenti
Lektor
Srečko Fišer
Scenografa
Niki Bonetti in Anamarija Cej
Kostumografinja
Bianka Adžić Ursulov
Avtorji glasbe
Foltin
Koreografinja
Leja Jurišič
Oblikovanje svetlobe
Samo Oblokar
Oblikovanje maske
Matej Pajntar
Strokovne sodelavke
Alida Bevk (vodja delavnice Fitzmaurice Voicework), Maja Nemec, Zvezdana Novaković
Asistentka režije in lektorja
Laura Brataševec
Foto
Urška Boljkovac

Igrajo

Maja Nemec
Lepa Vida
Dušanka Ristič
Njena mati
Blaž Setnikar
Poljanec, bolan študent
Blaž Valič
Mrva, zapit pisar
Matija Rupel
Dioniz, petnajstleten študent
Borut Veselko
Damjan, star delavec
Luka Cimprič
Dolinar, mlad posestnik
Alida Bevk
Milena
Primož Forte
Študent

O predstavi

Lepa Vida je zagotovo eno največjih slovenskih besedil in mitov in zdi se, da lahko to Cankarjevo enigmatično besedilo o hrepenenju in ljudeh na socialnem robu bolj kot kdajkoli razumemo v vseh segmentih in razsežnostih šele v času, v katerem sta socialna in tudi duhovna stiska dosegli svoj vrhunec. Režiser Miha Nemec je ob pripravah na uprizoritev med drugim zapisal: »Kaj je v času, ki ga živimo, današnji zmedi, tisto, kar spominja na čas nastajanja Cankarjeve igre Lepa Vide? Simbolizem ni bil družbeno borben, niti mu ni bilo do tega, da bi s svojimi zunanjimi manifestacijami razkazoval prezir do vsakdanjosti življenja. Zavračal je faktične razlage bivanja, plehko sentimentalnost, odmikal pogled od vsega, kar je bilo realno, od stvarnega življenja in od konkretnih družbenih vprašanj in se oziral k višjim normam, idealom. Kaj je tisto, zaradi česar bi umetnik tudi v današnjem času (še vedno ali vedno znova) v umetnosti razmišljal o višjih normah, idealih? Za edino resnično priznaval le resničnost človekove duše? Človek vedno znova hrepeni po pokrajinah Lepote, Resnice, Dobrote. Skrajni idealizem, lepota proti neprestanemu boju. Boju za stanovanja, kaj za stanovanja! – za službo, polno vrečko predelanih jestvin, modne obleke, čevlje, najnovejši in najtanjši računalnik, robotizirano zdravstvo, ki nas bo rešilo vseh bolezni, čudežne pilule, ki bodo pozdravile raka, ebolo! Kljub temu da sami ne bomo nič naredili za to. No, ne nič. Pogoltnili bomo to pilulo! In zgodil se bo čudež … V gonji, da bi postali popolni, se neprestano borimo, zato stojimo na mestu in naša duša, ujeta v ta krč, hrepeni po svobodi, prebivališču, od koder izhaja, po lepoti. Zakaj ne bi kreirali tega lepega! Emerson pravi: »Vedno smo obdani le od samega sebe.« Torej obdajmo se z lepoto, namesto z boji! Moja osnovna namera je uprizoriti vso svetlost, lepoto, resnico in dobroto, ki so vtkane v to igro. Stopiti v polje senzualnega, transcendentalnega, neposrednega, nadnaravnega. Prebuditi lastno dušo, duše sodelavcev in duše gledalcev, ter ustvariti tajne stike, splesti te duše v ples duš. Ivan Cankar je s svojo igro Lepa Vida pokazal pot, način, kako ustvariti take trenutke v gledališču. Za suspenz je uporabil ’tisto, česar se ne da izgovoriti’. Gledalec ali bralec ima neprestano občutek, da se bo na koncu vendarle razodelo … Z veliko radovednostjo pričakujem intuitivne sunke, ki nas bodo pospremili na to pot. Prvo počelo vseh naših dejanj ne bo volja, marveč vzgib, ki se poraja iz mističnega v nas.«

O režiserju

Miha Nemec je kot igralec zaposlen v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica, vendar je našim gledalcem kot tudi v širšem slovenskem prostoru poznan predvsem kot režiser, ki je v tandemu z dramaturgom Nejcem Valentijem na oder postavil že tri uspešne priredbe slovenskih besedil – Liferante (posebna Borštnikova nagrada), Rokovnjače (Šeligova nagrada) in Hotel Modra opica (Mala drama SNG Drama Ljubljana), ki smo jo letos videli tudi v okviru Tedna slovenske drame.

Piškotki nam omogočajo, da analiziramo promet in delovanje naše spletne strani. Nastavitve piškotkov za našo spletno stran lahko kadarkoli spremenite. Zapri in nadaljuj