Vsem znane Prešernove pesnitve, ki so tudi del rednega učnega programa, so v predstavi Prosto po Prešernu izhodišče za napeto zgodbo. Junake pesnitev Turjaška Rozamunda, Povodni mož, Lepa Vida, Krst pri Savici (in še nekaterih drugih) preigravajo trije mladi igralci. Zgodbo in nepredvidljivo, sveže interpretirano dogajanje rišejo z inovativnimi življenjskimi, humornimi in abstraktnimi vložki.
S Prešernom se posameznik sreča že zelo zgodaj. Včasih že v vrtcu, zagotovo pa v prvih razredih osnovne šole. V višjih razredih ga učenci že dobro poznajo in bolje razumejo ter začnejo sami prepoznavati njegovo mojstrskost. Se pa zagotovo večina današnjih mladostnikov na prehodu v odraslo življenjsko obdobje težko vživi v arhaičen jezik in način življenja v času nastanka Prešernovih del. Uprizoritev jasno pokaže, da imajo Prešeren oz. njegovi liki in najstniki več skupnega, kot se jim morda zdi, ko se morajo o njem učiti v šoli.
Natančno analiziranje Prešernovega življenja in ustvarjanja je avtorje tako pripeljalo do zanimive in poučne uprizoritve. Duha časa, v katerem nastaja, pomagajo slikati moderna kostumografija in scenografija, avtorska glasba in trije zanosa polni izvajalci, ki drzno oživijo lik in delo Franceta Prešerna. Spoštljivo do njegovega dela, človeško do njegovih likov, raziskujoče do njegovega življenja. Prosto po Prešernu.