Marjan Nečak, Saša Eržen

NAŠA FAMILIJA

Premiera: 22. november 2024

Marjan Nečak, Saša Eržen

NAŠA FAMILIJA

Koproducent: Slovensko stalno gledališče , Gledališče Koper, Dramma Italiano TNC Fiume - Talijanska Drama HNK Rijeka
Avtorica besedila songov
Saša Eržen
Skladatelj in režiser
Marjan Nečak
Koreograf
Klemen Janežič
Scenograf
Valentin Svetozarev
Kostumografinja
Mia Popovska
Avtor videoprojekcij
Marin Lukanović
Oblikovalec svetlobe in fotograf
Jaka Varmuž
Prevajalec pesmi v italijanščino
Miran Košuta
Prevajalka v italijanščino
Tanja Sternad
Asistentka režije
Renata Vidič
Lektor za slovenski jezik
Martin Vrtačnik

Igrajo

Leonora Surian
Laura Di Caprio
Rok Matek
Marko, vzgojitelj
Danijel Malalan
Luka Di Caprio
Pia Skvarča
Tamala
Elena Brumini
Secchiona
Urška Kavčič
Princesa
Mak Tepšić
Mišica
Andrea Tich
Picasso

Osnovni abonma

Od 22. novembra do 1. decembra bo Slovensko stalno gledališče, v duhu gesla letošnje sezone, našlo nove nianse »brezmejnih nežnosti«, tokrat z zgodbo, ki postavlja v ospredje širši pojem družine, medgeneracijsko povezanost in v prvi vrsti »glas« mlajših generacij.
O tem govori mednarodna koprodukcija Naša familija, po besedilu slovenske scenaristke Saše Eržen, z glasbo in režijo Marjana Nečaka. Makedonski režiser, ki je lani podpisal glasbeno-gledališki projekt »Lepa Vida«, se tokrat vrača z večjezično predstavo Slovenskega stalnega gledališča, Gledališča Koper in Italijanske Drame z Reke. Koprodukcija je doživela krstno izvedbo avgusta na Mednarodnem festivalu Pri svetilniku v avgustu v Kopru, v HNK Ivana Zajca na Reki je navdušila občinstvo na začetku novembra in bo zdaj sklenila »premierski« krog v Trstu.
Vsebina in oblika ciljata na povezovanje različnih generacij, saj je predstava primerna za najstnike, mlade in odrasle. Glavna tema je družina, o kateri se danes veliko govori zaradi sodobnega preoblikovanja in posodabljanja enosmerne podobe tega temelja družbe. Režiser Marjan Nečak je opazoval vzgojne procese otrok, ki so odrasli brez staršev, in je ugotovil, da »družina ni samo krvno sorodstvo – lahko je kdorkoli, ki te sprejema in ima rad takega, kakršen si. Prijatelji so družina, ki jo sami izberemo
O pripadnikih »generacije Z«, ki so se najprej naučili pisati na mobilniku in veliko pozneje jesti z žlico, pa je napisal: »Nove sociološke raziskave kažejo, da so v svojih pogledih konservativnejši od staršev. Negotovost, v kateri živimo, je eden od dejavnikov, ki najbolj vplivajo na njihovo vedênje, saj že dolgo se nimajo česa oprijeti.« Zato se tudi vračajo k starim vrednotam, ki jih izpostavlja zgodba te predstave o skupini najstniških sirot v mladinskem domu. Protagonisti se pripravljajo za nastop na talent šovu; če bodo zmagali, bodo lahko kupili vilo, v kateri živijo. Njihovemu “skupnemu domu” grozi namreč zaprtje in prodaja: najstnike naj bi preselili v večji zavod, vzgojitelja Marka pa zaradi bolezni predčasno upokojili. Bolj kot uspeh na šovu pa jih bo rešilo nepričakovano srečanje s poslovnežem in njegovo ženo (vlogi odigrata Danijel Malalan in vsestransko talentirana pevka ter igralka reškega gledališča Leonora Surian).
O glasbi, ki je bistveni element uprizoritve, je avtor napisal, da gre za različne sloge, ki spremljajo korake generacije Z in v prvi vrsti nadgrajujejo odrsko govorico. Petje je naravni element za igralca Roka Matka, ki bo z igranjem in petjem nastopil v vlogi vzgojitelja. Osrčje predstave je živahna skupina mladih, ki jo sestavljajo najstniki z zelo različnimi značaji in talenti. Njihove misli, želje in izraze posredujejo igralske kreacije mlade igralske ekipe: Pia Skvarča, Elena Brumini, Urša Kavčič, Serena Ferraiuolo, Mak Tepšić, Blaž Popovski in Andrea Tich. Koreografije za predstavo je ustvaril Klemen Janežič (večstranski umetnik, ki je v SSG blestel pred nekaj leti v vlogi Hamleta), scenograf je Valentin Svetozarev, kostumografinja pa Mia Popovska.

EMERGENCY – ZA MLADOLETNIKE NA PROBLEMATIČNIH PODROČJIH
Zaradi vsebine predstave, ki (sicer z optimističnim pogledom) predstavlja življenje in rast mladih v problematičnih situacijah, bo na ponovitvah prisotno društvo Emergency, ki bo v foajeju zbiralo sredstva za dejavnosti na vojnih področjih, kjer otroci in najstniki doživljajo fizične in prihološke travme. V tridesetletni zgodovini je društvo poskrbelo za pediatrične bolnišnice v mnogih državah, nazadnje v Ugandi, kjer je polovica prebivalstva mlajša od 15 let. V Moldaviji pa se Emergency intenzivno ukvarja s pomočjo mladim ukrajinskim beguncem. Emergency je prisotno tudi v Gazi, kjer so ljudje potrebni nujne pomoči, saj je dostop do hrane velikokrat nemogoč in se društvo trudi, da bi z ambulanto poskrbelo vsaj za osnovno podporo prebivalstvu na robu preživetja.

 

AVTOBUSNI PREVOZI

NEDELJSKE PREDSTAVE Z ZAČETKOM OB 16.00

Vozni red

AVTOBUS- SESLJAN- NEDELJA, 24.NOVEMBER

14.30 – Sesljan, parkirišče
14.40 – Nabrežina, trg
14.45 – Križ, avtobusna postaja
15.00 – Zgonik, pred občino
15.15 – Prosek, Kržada

 

AVTOBUS- OPČINE- NEDELJA, 1.DECEMBER

15.00 – Opčine, avtobusna postaja na Dunajski cesti 11/A (picerija Rino)
15.10 – Trebče, trg pri spomeniku
15.15 – Padriče, pred cerkvijo
15.20 – Bazovica, pred cerkvijo

 

AVTOBUS- MILJE- NEDELJA, 1.DECEMBER

15.00– Milje, avtobusna postaja
15.05 – Žavlje, avtobusna postaja
15.10 – Domjo, nasproti Kulturnega centra
15.15 – Dolina, pred občino
15.20 – Boljunec, pred Gledališčem Prešeren
15.25 – Boršt, avtobusna postaja
15.30 – Ricmanje (Barde), avtobusna postaja

Piškotki nam omogočajo, da analiziramo promet in delovanje naše spletne strani. Nastavitve piškotkov za našo spletno stran lahko kadarkoli spremenite. Zapri in nadaljuj